|||

Kiedy szkolne drogi znowu się krzyżują

Dzisiejszy dzień przyniósł mi niespodziankę w postaci paczki (chociaż już się jej spodziewałem, bo śledzenie przesyłki działa!), która przypomniała mi o dwóch wyjątkowych kolegach ze szkolnych lat – Rafale Kudlińskim i Pawle Frankowskim. Choć nasze ścieżki zawodowe potoczyły się w zupełnie różnych kierunkach, to z radością obserwuję, jak spotkali się w jednym projekcie i wydali wspólną książkę.

Rafał Kudliński, mój kolega z podstawówki, od lat z pasją zajmuje się tematyką prepperską. Prowadzi kanał, który wcześniej współtworzył z ojcem, śp. Adolfem Kudlińskim – legendą w tej społeczności. Rafał kontynuuje tę tradycję, łącząc wiedzę, doświadczenie i pasję, którą odziedziczył po ojcu.

Z kolei Paweł Frankowski, którego poznałem w szkole średniej, jest autorem książek i publikacji o tematyce survivalowej i technicznej. Połączenie ich sił w projekcie, jakim jest książka „Samowystarczalność. Prosta droga do niezależności”, to prawdziwa gratka dla wszystkich zainteresowanych praktycznymi aspektami życia w zgodzie z naturą i samowystarczalnością.

Na kartach książki autorzy wspominają, że działanie w pojedynkę nie zawsze przynosi korzyści. Zachęcają do współpracy i współdziałania, jednocześnie stosując się do tych wskazówek – bo “Samowystarczalność” to praca zbiorowa. Oprócz Rafała i Pawła autorami innych rozdziałów są Aleksandra Szydłak, Katarzyna Pokora, Aleksandra Trawka, Magdalena Gawlas, Michał Szymczak i Iwona Wolna. Ten kolektywny wysiłek doskonale obrazuje siłę wspólnego działania, udowadniając, że współpraca pozwala stworzyć coś znacznie większego niż suma indywidualnych wkładów.

???? Co było w paczce?
Paczka, która dziś do mnie dotarła, zawierała egzemplarz wspomnianej książki oraz opakowanie suszonej lipy z „Zielnika Adolfa Kudlińskiego”. To drobny, ale symboliczny dodatek, który przypomina o korzeniach i misji tej rodziny – promowania wiedzy o naturalnych sposobach życia i zdrowia. Książkę można nabyć tutaj: https://adolfkudlinski.pl/pl/p/Samowystarczalnosc-praca-zbiorowa-pod-redakcja-R.-Kudlinskiego/343

„Utalentowane roczniki” – przykład siły środowiska
Obserwując Rafała i Pawła, nie mogłem nie pomyśleć o innych „utalentowanych rocznikach” czy grupach, które osiągały sukcesy w swoich dziedzinach. Przykładem może być Jagiellonia Białystok z czasów, gdy w jej barwach błyszczeli Tomasz Frankowski, Mariusz Piekarski i Marek Citko. Trio, które na przełomie lat 90. i 2000. pokazało, że futbol w Białymstoku może mieć ogromny potencjał, dając klubowi wyjątkową jakość i wyniki. W moim przypadku zbieżność nazwisk z Pawłem Frankowskim jest oczywiście przypadkowa, ale czyż nie dodaje to kolejnego ciekawego akcentu do tej historii?

Nasze szkoły i środowiska, z których się wywodzimy, potrafią być prawdziwymi kuźniami talentów, ale czasem dostrzegamy to dopiero po latach.

Chociaż sam nie jestem zapalonym preppersem, z ogromną ciekawością zapoznam się z treścią tej publikacji. To fascynujące, jak ludzie z naszych szkolnych ław odnajdują swoje pasje i rozwijają je w tak interesujących kierunkach.

„Moja pierwsza połowa” – zaproszenie do innej historii
Z tej refleksji chciałbym przejść do mojego własnego projektu – książki „Moja pierwsza połowa”, w której opowiadam o futbolu, życiu i lekcjach, które wyciągnąłem z boiska. Choć moje doświadczenia różnią się od tematyki survivalu, łączy nas jedna rzecz: pasja i chęć dzielenia się nią z innymi.

Zapraszam Was do zapoznania się z moją książką na stronie: mojapierwszapolowa.pl. Może znajdziecie w niej coś, co Was zainspiruje – tak, jak inspirują mnie działania moich kolegów ze szkolnych ław.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *